Atopický ekzém – iritačná dermatitída – polyvalentná alergia

 

Prvotné príznaky sa objavili v roku 2009. Pacientka (54 r.) postupne navštívila rôznych špecialistov (imunológ – alergológ, dermatológ) na Slovensku aj v Rakúsku, kde absolvovala rôzne vyšetrenia (dermato-imunologické vyšetrenie, histológia, Prick testy) s klinickým záverom: steroidná dermatitída tváre, atopia, atopická a iritačná dermatitída na formaldehyd, latex, pele, nikel (Ni2+), a TMTD, polyvalentná alergia, (eczema chronickum dyshidroticum). DIAG.: J30.1, L20.8

treatment of eczema with plason

Terapia: Xyzal (levocetirizín), Advantan-Elocom-Protopic  maste, Zodac, Prednison, Belogent, Livostin, Avamys (6 rokov) – pri klasickej terapii boli krátkodobo sledované obdobia zlepšenia s nasledovným zhoršením. Záver: výrazná progresia patológie.

Priebeh podľa pacientky: Začalo to výrazným svrbením, následne sa na koži objavili červené mechúriky, ktoré postupne prerastali do pľuzgierov, ktoré začali praskať a mokvať. Otvorili sa rany (erózia) z ktorých vytekala bielo-žltkastá tekutina, nastalo pichanie podobné bodaniu ihličkami v oblasti dlaní a predlaktia, postupne sa to rozšírilo aj na iné časti tela (oko, uši, kolená, relatívne všade).

Rozsah patológie: ruky, lýtka (celé) nôh, chrbát v krížovej časti, krk, malé ložiská aj vo vlasoch.

Terapia: pacientka podstúpila NO-terapiu v štádiu výraznej progresie (viď foto 9. 9. 2014). Pomocou prístroja PLASON sa oxid dusnatý generoval a ihneď aplikoval po 5 min. na každú ruku. Z dôvodu výskytu mnohých ložísk bola dohoda s pacientkou, že najprv začneme terapiou rúk a následne budú ošetrované ostatné postihnuté časti tela. Boli sme prekvapení, že pri ofukovaní rúk začali miznúť aj ložiská z iných častí tela. Podľa konštatovania pacientky najprv sa stratilo ložisko na krku, tváre a z vlasov, zmenšovali sa na ostatných miestach (lýtka, chrbát). Po 3 mesiacoch došlo k skokovitému zlepšeniu stavu kože, vytratili sa symptómy (ostalo len mierne svrbenie), vytratili sa bolesti z kĺbov zápästia a obnovila sa ich pohyblivosť. Pri NO-terapii sledujeme typický priebeh patológie –  na začiatku dochádza k zhoršeniu (vizualizujú sa všetky postihnuté časti) s následnou dobou stagnácie a náhlym skokom v regresii patológie. Presne po 4 mesiacoch koža rúk aj ostatných postihnutých častí je čistá, príjemná na pohmat, stratili sa všetky symptómy.

Iné: Asi po dvoch týždňoch sa začali uvoľňovať najprv číre a následne žltkasto-zelené hlieny z nosných dutín, došlo k celkovému uvoľneniu horných dýchacích ciest. Približne po troch týždňov došlo k stmaveniu stolice, ktoré trvalo približne jeden týždeň, nasledovali dva dni hnačiek a postupná úprava stolice. Pocitovo došlo k značnému zlepšeniu trávenia.

Symptómy:

  • Ihličkovité pichanie aj mimo postihnutých kožných ložísk (oko, ucho a pod.)
  • Pálenie sprevádzane silným svrbením
  • Praskanie žltkavých pľuzgierov s následným vysušovaním
  • Vytváranie boľavých ložísk s následným mokvaním
  • Objavenie sa mokvavých rán (erózia kože)
  • Po rozvinutí patológie – bolesti v kĺboch (tupá, prerušovaná)

Koža zapálená jasne červená, postupne nadobudla až „kovový“ vzhľad a pohmat (suchá, tvrdá)

Pacientka podstúpila NO-terapiu. Prvá aplikácia NO bola 9. 9. 2014, doba aplikácie 5 min. na každú ruku, 5x týždenne. Stav k 20. 11. 2014 pacientka hodnotí na 50% zlepšenie. Približne za necelý mesiac (12. 12. 2014) došlo k výraznému zlepšeniu.

  • Pichanie ešte ostalo ale nie je tak intenzívne.
  • Objavila sa nová elastická koža.
  • Ráno ešte pociťuje mierne pálenie ale rýchlo to ustúpi a počas dňa je to dobré.
  • Ešte sa občas objavuje praskanie kože, erózne rany ešte bolia.

K 5. 1. 2015 vymizli všetky symptómy, s výnimkou občasného mierneho svrbenia. Počas Vianočných sviatkov nezaznamenala nič zvláštne, koža nereagovala ani na chlad. 9. 1. 2015. je stav kože až až ťažko uveriteľne zlepšený, vymizli všetky symptómy. Na prvý pohľad je pokožka na nerozoznanie od zdravej. Pri päťnásobnom zväčšení sa miestami dajú identifikovať pozostatky zápalových ložísk a malinké erozívne prasknutia na koži.

Záver: Pacientka je bez príznakov dermatitídy, už nemusí nosiť rukavice a odmietať podať ruku. Dnes je to šťastná a usmievavá dáma s chuťou do života.