Liečba príznakov herpetických vírusov
Herpetický vírus (herpes, opar, horúčka) patrí medzi najviac rozšírené ochorenia kože. Spôsobuje ho jeden z herpetických vírusov, herpes simplex. Tento vírus môže spôsobiť okrem oparov aj vážne narušenie imunity, ktoré niekedy môže končiť aj smrťou pacienta.
Prenos herpetických infekcií prebieha buď napriamo, kontaktom, alebo kvapôčkovou infekciou. Vírus potom dokáže prežívať v špecifických nervových bukách, kde ho nelikviduje imunitný systém a pri oslabení imunity sa reaktivuje. Spúšťačom takejto reaktivácie môže tiež byť fyzický a emocionálny stres, nedostatok vitamínov, horúčka, alebo aj bežné aktivity ako je opaľovanie sa, zubársky zákrok, či menštruácia u žien.
Aktiváciu vírusu sprevádza dráždenie nervových zakončení – svrbenie, až pocit pálenia ešte predtým, ako sa objaví pľuzgier. Ten sa postupne zapĺňa tekutinou až kým nepraskne a z mokvavého (veľmi infekčného) štádia postupne prechádza do chrasty.
Vírusom je väčšina postihnutých pacientov infikovaná už do 5. roku života. Jednoduchý prenos napríklad pri bozkávaní, kýchaní, používaním spoločných príborov, pohárov, hygienických pomôcok, uterákov spôsobuje, že tento vírus má v sebe viac ako tretina svetovej populácie.
Zatiaľ nie je dostupná liečba, ktorá by dokázala herpetický vírus úplne dostať z tela. Na liečbu príznakov herpesu sa používajú rôzne lokálne pôsobiace prípravky a dá sa proti nemu bojovať systematickým posilňovaním imunity.
NO terapia oxidom dusnatým, vyrábaným medicínskym prístrojom PLASON, v sebe spája lokálne antivirotické účinky, i efekt posilňovania imunity pacienta. Pripájame príklady liečby dôsledkov infekcie herpes simplex a herpes keratitis.