Diagnostika prsníkov

Elektroimpedančná mamografia si pomaly ale isto razí cestu medzi rešpektované diagnostické metódy.
Presadenie sa na trhu v odbore „skríning a diagnostika prsníkov“ je veľmi obtiažne, keďže teritórium EU krajín je obsadené RTG mamografmi a RTG mamografia je stále považovaná za zlatý štandard diagnostiky mliečnej žľazy. Avšak štatistiky úmrtnosti na karcinóm prsníka (ca mammae) konštatujú opak t.j. RTG mamografia má problém s identifikáciou nádorov.
V roku 2012 boli vo Veľkej Británii publikované výsledky retroanalýzy vzorky viac ako 13 tisíc pacientov, kde bola zistená iba 51% úspešnosť odhalenia nádoru u pacientov vo veku od 40 – 50 rokov, t.j. každý druhý nádor bol prepustený (neidentifikovaný). Ale nádory sa čoraz častejšie objavujú aj u pacientov vo veku od 30 – 40 rokov a toto číslo štatisticky stále narastá.
Prečo je to tak alebo negatíva RTG mamografie
- RTG mamografia bola donedávna jedinou metódou určenou na diagnostiku patológií prsníka. Jej výsledky sa overovali iba histológiou, ale len v prípadoch, keď lekár zbadal podozrivý výsledok.
- Vysoká denzita prsníkov bola označovaná za riziko pri identifikácii nádorov. Je to absolútny nezmysel. Denzita prsníkov v skutočnosti predstavuje technický problém samotnej RTG metódy, nakoľko absorpčný koeficient RTG žiarenia pre nádor je približne zhodný s abs. koeficientom zdravého denzného tkaniva mliečnej žľazy. Ženy v období života do menopauzy majú vysokodenzné prsníky, pri ktorých je rozlišiteľnosť nádoru od zdravého tkaniva nízka, a preto spadajú do rizikovej skupiny (?). Kvôli tomu sa na RTG vyšetrenie prsníkov posielajú prevažne ženy po 40 roku života. Užívanie hormonálnej terapie posúva dnes hranicu menopauzy u žien skoro až ku šesťdesiatke a tým sa hranica bezpečnej diagnostiky RTG metódou ešte posúva k staršiemu veku. Je to technický problém RTG metódy, nie denzity prsníkov a zatiaľ nemá technologické riešenie.
- Nezanedbateľný je aj vedľajší účinok RTG mamografie ako mechanické stláčanie prsníkov a RTG žiarenie. Najmä pre ženy s menšími prsníkmi predstavuje vyšetrenie na RTG mamografe bolestivú skúsenosť.

Ďalšie negatíva a rizika RTG mamografie
- Nízka rozlišovacia schopnosť RTG metódy (50% do 50 rokov)
- RTG metóda je určená pacientom nad 40 rokov
- Nie je možné kontrolovať prsníky mužov
- Riziko vyvolania vzniku nádoru z dôvodu mechanického stláčania tkanív prsníka ako aj z ožiarenia, obzvlášť pri prítomnosti génu BRCA1 a BRCA2 u pacientiek
- Nízka efektívnosť používania (náklady/špecificita+senzitivita)
- Nízka možnosť kontroly terapie v dynamike liečby (kvôli nebezpečnosti RTG žiarenia)
- Technické zlepšenie samotnej RTG metódy je nemožné
- Environmentálna záťaž
Dá sa to aj inak!
Elektroimpedančná metóda nemá žiadne vedľajšie účinky (používa pacientkou neciteľný 0.5 mA el. prúd), vyšetrenie môžu absolvovať už dievčatá od 15 – 18 roku života, vyšetrenie sa môže opakovať podľa potreby na kontrolu terapie, vhodná metóda aj pre výskum, neobmedzuje mužov, netreba špeciálne povolenia a vyšetrenie môže urobiť aj stredný zdravotný personál, špecificita a senzitivita nad 90%, denzita prsníkov nehrá úlohu, čo v sumáre znamená, že metóda elektroimpedančnej mamografie je na skríning a diagnostiku patológii mliečnej žľazy ideálna.
Riziko vzniku patológie mliečnej žľazy
Rizikové faktory, alebo tzv. stresory sú hlavnou príčinou vzniku nádorov prsníka. Každá žena sa počas svojho života stretne s rôznymi faktormi, ktoré vplývajú na biologický stav, zdravie organizmu ako celku alebo na niektorú špecifickú časť tela, ako sú napr. tkanivá mliečnej žľazy.
Tieto faktory predstavujú biologicko-genetické, mechanické, chemické a radiačné stresory, ktoré svojím účinkom na mliečnu žľazu môžu iniciovať procesy smerujúce k zmene ich biologickej aktivity alebo funkcie. Prehľad jednotlivých stresorov je uvedený v tabuľke. Každý stresor sám o sebe alebo v kombinácii s inými predstavuje riziko vedúce k vzniku benígnej alebo malígnej patológie v prsníkoch.
Ak bola žena počas života vystavená účinkom niektorého stresora z tabuľky, je vhodné podstúpiť skríning na elektroimpedančnom mamografe alebo sonografe. Oba metódy sú bezbolestivé, bezpečné a relatívne rýchle.
Jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich stresorov, ktorý ženy dobre poznajú, je zápal prsníkov (mastitída). Infiltratívna mastitída vie z tkanív prsníka v priebehu jedného mesiaca spraviť prsník bolestivý na dotyk, enormne zväčšený z dôvodu obrovského zmnoženia sa kolagénových vlákien v extracelulárnom priestore buniek. Neriešenie mastitídy znamená možné komplikácie v budúcnosti – počnúc cystami (hyperlázia – fibroadenóm) a končiac infiltratívnym karcinómom.
Remodeláciu tkanív prsníka v procese vývoja patológie je dobre vidieť na snímkach, ktoré uvádzame nižšie ako prípadové štúdie (case studies).
Veľmi zaujímavé sú štúdie sledovania účinku NO-terapie na vývoj patológie na snímkach EI mamografie.

Pripadové štúdie z klinickej praxe (case studies)
39 ročná pacientka, 03. 11. 2015 podstúpila lumpektómiu.
Invazívny duktálny karcinóm so solídnym a tubulárnym komponentom, stredne ťažkou jadrovou pleomorfiou, mitotickou aktivitou. Lymfatické uzliny bez neoplastických zmien. pT1pN0pMX (IDC 20 x 10 mm RO resekcia, LU neg., Gr 1). C50.9 Ca mamae – zhubný nádor prsníka, bližšie neurčený.
Dňa 14. 12. 2015 pacientka prišla na NCDs Clinic s potiažami: silne napuchnutý prsník (cca 4 – 5x zväčšenie objemu oproti zdravému prsníku) silne bolestivý s fialovo – červenkastou farbou povrchu kože. Až po jednom týždni NO-terapie pomocou prístroja PLASON bolo kvôli citlivosti prsníku možné urobiť mamografiu elektroimpedančným mamografom MEIK.
Na snímkach z elektroimpedančnej mamografie postihnutého prsníka identifikujeme infiltratívnu mastitídu so zreteľnou štruktúrou enormného zmnoženia kolagénových štruktúr v celom objeme prsníka. Zmnoženie kolagénových štruktúr v prsníku bolo pravdepodobne zapríčinené stresorom: chirurgický zákrok s možnou infekciou operačnej rany, čo viedlo k masívnej infiltratívnej mastitíde s rýchlym priebehom.
Po mesačnej aplikácii NO-terapie identifikujeme na snímkach EI mamografie značné vymiznutie kolagénových štruktúr, výrazné zmenšenie objemu prsníka, vymiznutie bolestivosti a povrch kože nadobudol prirodzenú farbu. Pacientka sa stabilizovala aj psychicky a nadobudla prirodzenejší vzhľad.
Stav po vyšetrení
Stav po mesačnej NO-terapii


Objednajte Sa Na Neinvazívne Vyšetrenie Už Dnes
Navštívte nás a ziskajte všetky výhody modernej neinvazívnej diagnostiky.
Objednať sa