plikácia NO-terapie po uštipnutí hmyzom

Terapia na NCDs Clinic pomocou prístroja PLASON

Pavúky (Araneae) sú vzduch dýchajúce článkonožce s ôsmimi nohami a tesákmi, ktorými do svojej obete aplikujú vysoko toxický jed uhryznutím. Pavúky sa nachádzajú po celom svete na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Uhryznutie pavúka v našich zemepisných šírkach (Stredná Európa) je skôr výnimočné. Jednotlivé prípady predstavujú skôr uhryznutia z exotických prázdninových destinácií alebo náhodné uštipnutia v prípade dovozu tropického ovocia či suvenírov spolu s týmto živočíchom.

Prípad č. 1 – uštipnutie liečené NO-terapiou

Pacientka po dovolenke v tropickej oblasti na ostrove Srí Lanka pocítila uhryznutie na nohe, pravdepodobne od pavúka. Na tretí deň po uhryznutí noha sčervenala, na ďaľší deň sa vytvoril absces, rýchlo sa rozširujúci do ďalších častí tkanív. Otvorená rana sa vytvorila na 4. deň. Pacientka podstúpila liečbu chirurgickým zákrokom spolu s antibiotikami. Zápalový proces sa však rozšíril ďalej, noha začala bolieť. Následne pacientka podstúpila NO-terapiu pomocou medicínskeho prístroja Plason na aplikáciu plazmatického oxidu dusnatého. Pacientka dostávala 5 minutové dávky ofukovania NO na postihnuté oblasti počas 10 procedúr.

Prípad č. 2 – uštipnutie neliečené NO terapiou

Pacient v Čechách si kupoval banány, keď ho do palca uhryzol pavúk. Pavúk bol identifikovaný ako Loxoscelas reclusa. Pavúky tohoto druhu sú jedinými pavúkmi na svete, po ktorých uhryznutí dochádza k odumieraniu kože. Ich jed totiž obsahuje vzácny enzým – sfingomyelinázu D. Ten poškozuje tkanivo pokožky a vedie k jej odumieraniu. V prípade, že nie je rýchlo podané antidotum, ľudia môžu zomrieť na zlyhanie orgánov. Rany po uhryznutí sa hoja len velmi obtiažne, niekedy dokonca vôbec.

Pacient podstúpil neúspešnú tradičnú antibiotickú terapiu, ktorá viedla k amputácii končatiny a po približne mesiaci nasledovala smrť pacienta. Pacient nemal možnosť podstúpiť NO terapiu.

Objednajte Sa Na Neinvazívne Vyšetrenie Už Dnes

Navštívte nás a ziskajte všetky výhody modernej neinvazívnej diagnostiky.

Objednať sa