Ekzém (dermatitída)

Čo je to ekzém?

Ekzémom často označujeme akúkoľvek vyrážku na koži alebo rôzne farebné a svrbivé škvrny. Ekzémov  je pritom mnoho druhov a majú rôzne príčiny, rovnako ako je široké spektrum ich závažnosti a liečby.

Kožné onemocnenie nazývané ekzémom (dermatitída) je spoločný termín pre neinfekčné zápaly kože, ktoré nie sú nákazlivé. Medzi hlavné symptómy dermatitídy patrí svrbenie, začervenanie kože, niekedy sa vytvárajú pľuzgiere, ktoré následne praskajú a olupujú sa (erózia kože). Na vznik ekzémov majú vplyv rôzne látky nachádzajúce sa v okolitom prostredí, ktoré sa dostanú do styku s pokožkou, vdýchnutím alebo perorálne (tekutinou alebo potravinou). Niekedy ich priebeh trvá pár dní, inokedy prebieha dlhodobo a opakovane sa vracia, takže môže trápiť človeka od detstva až do dospelosti čím ovplyvňuje kvalitu života jeho i jeho najbližších.

Nejde o závažné či život ohrozujúce ochorenie (takto to hodnotí dnešná medicína), ale často veľmi nepríjemné a náročné na psychiku. Čoraz častejšie má však priebeh tejto patológie u mnohých pacientov skôr charakter deštruktívneho procesu, vedúceho k silným vonkajším prejavom ochorenia, ktoré prináša niekedy až úplné vyradeniu pacienta zo spoločenského života.

Atopický ekzém:

  • Dyshidrotický ekzém
  • Numulárny (mikrobiálny ekzém)

Kontaktná dermatitída

  • Kontaktný alergický ekzém (dermatitis)
  • Kontaktná iritačná dermatitída
  • Fotoalergická kontaktná dermatitída

Druhy ekzémov

Jedná sa o imunitnú odpoveď organizmu na základe vrodenej predispozicie a prejavuje sa hlavne svrbením, suchosťou kože, bledosťou alebo začervenaním, olupovaním kože alebo objavením sa malých pľuzgierov predovšetkým na dlaniach rúk a na chodidlách nôh. Onemocnenie nastupuje často krát už v kojeneckom veku, niekedy počas detstvá vymizne, niekedy sprevádza človeka po celý život.

Typ ekzému, ktorý sa omedzuje predovšetkým na prsty, dlane a chodidla nôh. Prejavuje sa červenými škvrnami s pľuzgierikmi naplnenými čírou tekutinou, ktoré následne praskajú,  koža postupne sa olupuje. Toto onemocnenie je považovane za druh atopického ekzému, alebo môže byť aj prejavom kontaktného alergického ekzému.

Numulárna dermatitída je neinfekčné zápalové ochorenie kože, na vývoji ktorého sa pravdepodobne zúčastňuje komplex imunitného systému a genetická predispozícia pacienta. Chronický ekzém, ktorý sa vyznačuje suchou kožou a guľatými, ohraničenými nesvrbiacimi škvrnami, hlavne na dolných končatinách. Stav sa zhoršuje v zimných mesiacoch. Onemocnenie je považované za druh atopického ekzému, kde svoju úlohu hrá chronická infekcia (pravdepodobne ide o zvýšenú citlivosť buniek kože, ktoré sú nadmieru vnímavé na produkty niektorých baktérií, najmä stafylokokov, kolonizujúcich vo zvýšenej miere kožu s oslabenou obranyschopnosťou).

Kontaktný ekzém je alergické zápalové kožné ochorenie vyvolané expozíciou, vystavením kože precitliveného jedinca špecifickému kontaktnému alergénu. Je to alergická reakcia organizmu na podnety vonkajšieho a vnútorného prostredia, prejavujúca sa zápalom kože. Keď sa koža dostane do kontaktu s alergénmi alebo dráždivými látkami, môžu tieto vyvolať zápal kože v mieste dotyku. Tieto symptómy sa objavujú pri kontakte s chemikaliami, kovmi (Ni, Cr, Au), konzervačnými látkami obsiahnutých v kozmetických a farmaceutických prípravkoch, pri vdýchnutí rôznych výparov, po zjedení potravín. K reakcii môže dôjsť niekedy aj neskôr až po niekoľkých rokov neustáleho pôsobenia určitej látky. Ide o tzv. kumulatívny efekt.

Po použití fotosenzibilizáčneho prípravku a následnému vystaveniu sa slnečnému žiareniu  môže nastať, že koža zareaguje začervenaním, môžu sa vytvoriť až pľuzgiere, väčšinou sprevádzané nepríjemným svrbením (fotodermatóza). Fotosenzibilizáčne látky sa často používajú v medicíne pri fotodynamickej terapii nádorov (PDT) ale nachádzajú sa aj v prírode vrátane liečivých rastlín.

Seboroická dermatitida je neinfekčné zápalové kožné onemocnenie. Postihuje pokožku hlavy, tváre a tela. Prejavuje sa mastnými, šupinatými a zápalovými ložiskami kože. Miesta postihnuté seboreou sú potiahnuté červenými a žltými šupinkami, ktoré môžu, ale nemusia svrbieť. Seboroická dermatitída postihuje najme časti pokožky, ktoré sú mastné, alebo tam, kde sa nachádzajú mazové žľazy. Nadmerné mastenie pokožky vedie k vytvoreniu silného mazového filmu na koži.

Slnečná alergia nie je alergiou v pravom zmysle slova. Reakcia na slnko sa síce podobá alergickej, ale príčina nie v slnečných lúčoch, ale v ľudskom organizme. Dlhodobé vystavenie sa ultrafialovému žiareniu môže vyvolať  spálenie pokožky často krát končiace samotným zápalom, ktorý sa prejavuje začervenaním a vznikom pľuzgierikov na povrchu pokožky.

Definuje sa ako fotochemicky vyvolaná zápalová kožná reakcia v exponovanej oblasti bez imunologického základu. Manifestuje sa spravidla ako vystupňovaný obraz solárnej dermatitídy. Kým pri solárnej dermatitíde ide o kvantitatívne predávkovanie UV žiarenia, na vyvolanie fototoxickej reakcie je okrem UV žiarenia potrebný fotosenzibilizátor. Fototoxické reakcie majú toxický podklad a môžu sa vyskytnúť už pri prvom kontakte s fotosenzibilizátorom.

Ďalší typ fytotoxickej dermatitídy, ktorá vzniká po účinku chemikálií (furokumaríny) obsiahnutých v mnohých rastlinách (boľševník obrovský). Klinické príznaky fytofotodermatitídy sa objavia približne do 24 hodín. V mieste kontaktu kože s rastlinou vzniká erytém, edém, pľuzgiere, po odznení zápalu na koži dlhodobo pretrváva hyperpigmentácia. Takáto reakcia môže vzniknúť aj po niektorých liekoch, konzumácii niektorých rastlín, ich plodov alebo výťažkov a následnom ožiarení kože prírodným svetlom.

Objednajte Sa Na Neinvazívne Vyšetrenie Už Dnes

Navštívte nás a ziskajte všetky výhody modernej neinvazívnej diagnostiky.

Objednať sa